کشاورزی به قیمت مرگ آب ممنوع!
21/01/1397
به گزارش پارس نیوز، 
سید موسی خادمی در جلسه حفاظت از منابع آب استان اظهار داشت: در این زمینه با توجه به آمارهایی که داده شد مشکلاتی وجود دارد که نیاز به مطالعه و بررسی بیشتری است بنابراین باید هر چه سریع‌تر طی جلسات مجزایی آب مورد استفاده کشاورزی، شرب شهری، روستایی و صنعت بررسی شود.

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه تولید کشاورزی غیرمجاز مورد حمایت قرار نمی‎گیرد، بیان داشت: برداشت‎های غیرمجاز ممنوع شود و در این راستا باید به یک راه‎حل مناسب برسیم.

وی در ادامه افزود: همچنین به کشاورزانی که دارای مجوز برداشت هستند باید بررسی کرد که بر چه اساس و چه مقدار می‎خواهند بکارند.

خادمی با بیان اینکه مقدار تخصیصی که در گذشته به کشاورزان داده شده را باید کاهش داد و برای محصولات کشاورزی مقدار مشخصی آب تعیین کرد، گفت: باید مشخص کرد که کشاورز چقدر اجازه برداشت آب دارد و می‎تواند چه مقدار محصول بکارد و در ادامه بررسی شود که کشاورز این میزان را رعایت کرده است؛ همچنین باید کشتی که انجام شده مورد بررسی قرار گیرد تا اگر مقدار آن زیاد بوده برای سال آینده اصلاح شود.

وی خاطر نشان کرد: حدود 400 چاه غیرمجاز شناسایی شده که باید نحوه پراکنش آنها ارائه شود تا ظرف 45 روز آینده همه آنها مسدود شوند.

استاندار لرستان با بیان اینکه چاه‎های غیرمجاز آب باید مسدود شوند، تصریح کرد: سال جاری بودجه‎ای برای مسدود کردن چاه‎های غیرمجاز تعیین می‎شود که در این راستا باید برای سال 97 برنامه‎ای ارائه داد تا طبق آن پیش برویم.

وی با بیان اینکه در جلسه هفته بعد بررسی می‎شود که چه مقدار چاه غیرمجاز مسدود شده است، گفت: معاونت عمرانی جلسه‌ای با متولیان آب و دستگاه‌های مربوطه تشکیل دهد تا هر چه سریع‌تر اقدامات لازم انجام شود.