کشاورزی ارگانیک در خانه
96/07/03
حتما نام کشاورزی ارگانیک به گوش‌تان خورده است و اطلاعات اندکی در باره آن دارید. اما می‌‌دانید چه طور گیاهان خانگی‌تان را با اصول کشاورزی ارگانیک پرورش دهید؟
 
داشتن باغچه‌ای ارگانیک به چه معناست؟ کشاورزی ارگانیک به این معناست که اجازه دهیم شته‌ها از گیاهان‌مان تغذیه کنند و آفات گیاهی از سر و کول آن بالا بروند؟!
جواب کوتاه این است که کشاورزی ارگانیک به معنی استفاد نکردن از مواد شیمیایی کارخانه‌ای است. حشره کش و کودها. در واقع در کشاورزی ارگانیک ایده آل، مواد غذایی خاک بعد از استفاده دوباره به آن برمی‌گردد. در این نوع کشاورزی استفاده از کمپوست گیاهی بسیار رایج است. خانواده لگوم‌ها، که نیتروژن هوا را در خاک تثبیت می‌کنند هم بسیار در این نوع کشاورزی محبوب هستند.
منظور از مواد ارگانیک چیست؟
مواد ارگانیک بقایای پوسیده گیاهان و فضولات حیوانات است. که این شامل همه چیزهایی مثل کمپوست، علف‌های تکه تکه شده، برگ‌های خشک شده، بقایای حیوانی، آشغال‌های آشپزخانه و حتی سر ماهی می‌شود. این مواد به عنوان ترمیم کننده خاک عمل می‌کنند. اگر در باغچه‌تان گیاه کاشته اید، این مواد را به عنوان مالچ و پوشش روی سطح خاک قرار دهید اما اگر هنوز اقدام به کاشت گیاهان نکرده اید این بقایای ارگانیک را با خاک مخلوط کنید.
چه چیزهایی درمورد خاک مهم است؟
یکی از ابتدایی ترین اصول کشاورزی ارگانیک این است “خاک را تغذیه کن، خاک گیاه را تغذیه خواهد کرد”.
خاک‌های رسی نیتروژن بهتری دارند و آب را هم بیشتر نگه می‌دارند. اما در بعضی مواقع به خاطر همین خاصیت نگهدارندگی آب خاک، به گیاه هوا نمی‌رسد. خاک‌های شنی زهکشی خوبی دارند اما به مقداری اصلاح کننده نیاز دارند تا به خاکی عالی برای کشاورزی تبدیل شوند. این همان جایی است که مواد ارگانیک به صحنه وارد می‌شوند! اضافه کردن مواد ارگانیک ساختار خاک را بهبود می‌بخشد به علاوه که مواد غذایی را هم به آن اضافه می‌کند.
چگونه بدون استفاده از مواد شیمیایی آفات را کنترل کنیم؟
کشاورزی ارگانیک به این معنی نیست که مجبور باشید سیب‌تان را با کرم‌ها تقسیم کنید! اما احتمال اینکه محصول کمتری در مقایسه با حالت معمول به دست آورید، بسیار زیاد است. در این نوع کشاورزی اولین خط دفاعی شما باید کنترل و زیر نظر گرفتن گیاه باشد. چند وقت یک بار گیاه را بررسی کنید تا مطمئن شوید اثری از آفات و بیماری‌ها بر روی آن وجود ندارد، و در صورت وجود مشکل بتوانید سریعا دست به کار شوید. یادتان باشد هر حشره‌ای که روی گیاه دیدید لزوما دشمن گیاه‌تان نیست!
– حشره کش‌های ارگانیک فراوانی وجود دارند اما قبل از استفاده از آنها مطمئن شوید که مشکلی در گیاه وجود دارد و آن مشکل را به خوبی تشخیص داده اید. این را هم در نظر بگیرید که اگر آسیب اندکی به گیاه برسد باز هم گیاه‌تان زنده می‌ماند پس تا مجبور نشده اید اقدامی نکنید. طرز تهیه چند آفت کش ارگانیک ساده در پست‌های قبلی همین بخش (بخش طبیعت) آمده، از آنها استفاده کنید.
– در نظر داشته باشید اگر بیماری به گیاه‌تان حمله کرده اغلب به علت ضعف گیاه و استرس‌هایی است که به آن وارد می‌شود. پس ابتدا قبل از هر کاری گیاه را تقویت کنید. می‌توانید به خاک کمی کمپوست اضافه کنید یا از کودهای حیوانی برای تغذیه گیاه‌تان استفاده کنید. آبیاری را هم منظم انجام دهید تا به گیاهان استرس خشکی وارد نشود.
– کاشت گیاهان به صورت در هم به کاهش آفات کمک شایانی می‌کند. اگر تمام باغچه یا قسمتی از آن را با یک گیاه خاص پر کنید، آفتی که از آن گیاه تغذیه می‌کند با وارد شدن به باغچه شما با حجم زیادی از مواد غذایی رو به رو می‌شود و سریع جمعیتش افزایش پیدا می‌کند. اما در کاشت مخلوط گیاهان این اتفاق نمی‌افتد.
چه موارد دیگری در کشاورزی ارگانیک مهم است؟
– گیاهانی را انتخاب کنید که با شرایط منطقه شما آدابته هستند.
– مالچ پاشی بستر کشت فواید زیادی دارد، باعث کنترل علف‌های هرز می‌شود، آب را در خود نگه می‌دارد، دمای خاک را متعادل می‌کند و خاک را تغذیه می‌کند